Turkey Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://turkey-haber.com Thu, 11 Jul 2019 09:25:22 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.11 https://turkey-haber.com/wp-content/uploads/2018/03/turkey-haber-logo-150x95.png Turkey Haber – Güncel Haber, Son Dakika Haberleri, Haberler https://turkey-haber.com 32 32 İstanbul’da trafik kazası https://turkey-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/ https://turkey-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/#respond Wed, 10 Jul 2019 15:24:12 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1444 Saat 6 sularında Çavuşbaşı yolunda seyreden araç taklalar attı. Kazanın çıkış nedeninin aşırı sürat olduğu tahmin ediliyor. Beykoz yolunda yaşanan kazanın ayrıntıları saniye saniye kameralara yansıdı. Kazada 2 erkek ağır yaralandı.
Videoda göründüğü gibi Beykoz yolunda hız yapan araç kontrolden çıktı ve karşı yola doğru taklalar attı. İçinde 2 kişinin bulunduğu araçta can kaybı olmadığı nakledildi. Basın ekibimizin yaptığı araştırmaya göre, 180 km hızın üstünde giden 34 KM 241 plakalı araç direksiyon hakimiyetini kaybetti ve refüjlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle takla atan araç hurda haline döndü. Kazanın yaşandığı olay yeri savaş alanını anımsattı.
Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi.
]]>
https://turkey-haber.com/istanbulda-trafik-kazasi/feed/ 0
Suat Çalbıyık’ın göndermesi ile Akkord firmasının iş bitirme belgesiyle hangi ihalelerde çantacılık yapıldı? https://turkey-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/ https://turkey-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:45:50 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1441 Akkord şirketinin iş bitirme belgesi ile ihalelerde “çantacılık” yapıldığı, böylece Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin haksız servet elde etmesinin önünün açıldığı iddia edildi.

Sahibi olduğu Akkord ’u usulsüz kredilerde, usulsüz kiralanan araçlarla, üstü örtülü bir şekilde Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ’ın lüks sağlık giderlerinin, ultra lüks tatillerinin, pahalı hediyelerinin, kredi ve kredi kartlarının karşılandığı, yine Akkord adına usulsüz helikopter kiralama hizmetinin yaptırıldığı da iddialar arasında.

Bu ve benzeri yolsuzluklarla Akkord’un içini boşaltan Çalbıyık çiftinin şahsi servetlerini kısa bir süre içinde inanılmaz derecede artırdıkları, milyarlarca liralık usulsüzlüklerle Akkord’un tüm malvarlığını gizli bir şekilde üstlerine geçirdiği öne sürüldü.

Oyak Çimento’nun yöneticisi olan Suat Çalbıyık ve eşi Nurgün Çalbıyık gibi şişirilmiş ve usulsüz faturalarla firmanın içini boşaltabileceği, Çalbıyık çiftinin şirket boşaltmaları ile önemli bir servete kavuştuğu da iddialar arasında.

Akkord’un içini boşaltırken devlete olan borçları da ödemediği belirlenen Nurgün ve Suat Çalbıyık çiftinin, vergi ve SGK primlerini yatırmadıkları da bildirildi.

Akkord için sözde danışmanlık hizmeti alan çiftin bu hizmeti de kendi firmalarından verdiği, olması gerekenden çok daha yüksek bir fatura keserek kendi danışmanlık firmasını Akkord üzerinden ihya ettikleri de iddialar arasında yer alıyor. İddiaya göre danışmanlık hizmeti ile şirket, bu usulsüzlükle 18 milyon 808 bin 845 TL zarara uğratıldı. Bir başka iddia ise alım satımı yapılan araçlarla ilgili. İddiaya göre Akkord, yüksek bedelle araç alınmış gibi gösterilerek 952 bin 568 TL zarara uğradı. Bir başka iddia ise Nurgün Çalbıyık usulsüz kredi kullanımı sonucunda Akkord’un 6 milyon 100 bin lirası buharlaştı.

Suat Çalbıyık ihaleleri engellemek için “çantacı” tabir edilen kişileri yönlendirdiği, bu sayede şantaj yaparak ihalelere katılan şirketlerden para sızdırıldığı da iddia edildi.

Akkord’un “iş bitirme” belgesi ile ihalelere girip ihalenin son günlerinde itiraz dilekçesi verdirdiği, sonra da itirazı çekme karşılığında ihaleye giren firmalardan haraç aldığı öne sürüldü.

Çalbıyık’ın ihalelerin büyüklüğü ile orantılı olacak miktarlarda haraç aldığı, kimi zaman bu haraçların milyonlarca liraya ulaştığı öne sürüldü.

İtiraz işlemi genellikle şu şekilde yapıldı:

İhalelerle ilgili yalnızca dosya alıp üç gün kala ilgili ihaleyi yapan idareye “dosyada eksiklik var” gerekçesi ile itirazda bulunan Suat Çalbıyık, iddiaya göre böylece ihaleyi veren firma ile görüşme imkanı elde ediyor. İddialar, Çalbıyık’ın ihaleyi kazanan firmadan haraç aldıktan sonra itirazı geri çektiği yönünde.

Nurgün Çalbıyık bu yöntemle milyarlarca lira haksız kazanç elde ettiği öne sürülürken, yetkililerin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

]]>
https://turkey-haber.com/nurgun-calbiyik-suat-calbiyik-akkord-calbiyik-grup/feed/ 0
Fatih Terim Galatasaray için açıklama yaptı https://turkey-haber.com/fatih-terim-galatasaray-icin-aciklama-yapti/ https://turkey-haber.com/fatih-terim-galatasaray-icin-aciklama-yapti/#respond Wed, 20 Feb 2019 12:33:07 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1437 Bugün oynanan Kasımpaşa – Galatasaray maçından sonra teknik direktör Fatih Terim açıklama yaptı. Fatih Terim: “Gitmek istedi ama göndermedik…” dedi.

Ankaragücü maçında hat-trick yapan Henry Onyekuru’nun ardından Sofiane Feghouli’nin hat-trick yapmasının hatırlatılması üzerine Fatih Terim, “Memnuniyet verici hem Feghouli hem Henry ama aynı dilekleri tabii Diagne ve Mitroglou için de diliyorum. Onlar da inşallah hat-trickler yaparlar.” ifadelerini kullandı.

Skoru ve oyunu değerlendiren Fatih Terim, “İyi bir oyun oldu, neredeyse mağlup başladık, kötü gol yedik ama çabuk reaksiyon gösterdik. Üç günde bir maç oynadığınız zaman sadece fizik olarak değil mental olarak da iyi yönetmek gerekiyor. Kupa, lig, Avrupa gidiyoruz, hiç kolay değil. İki bekimizin sıkıntıları var, Fernando’nun var. Üç günde bir… sadece tebrik etmek lazım takımımı. Bu dönemde ne kadar kadronuz zengin olursa olsun ki bizimki daha yeni yeni biraz… Özverili futbolculara ihtiyacınız var. Bazı oyuncular için bunu söyleyebilirim. Hiç ikiletmeden çarşamba-pazar. Baktığınız zaman üçüncü gün maç oynadık biz. Nereden çıktık? Benfica gibi bir maçtan. Oyuncularımın hepsini ayrı ayrı kutluyorum. Güzel bir üç puandı. Pas yüzdesi yüksek, oyun kontrolü tamamen elimizde. Tüm niyetimiz birbirini tanıyan, tamamlayan 11’ler ve istikrar” dedi.

“YÜKSEK PAS YÜZDESİYLE OYNADIK”

Galatasaray’ın pas rekoruyla ilgili konuşan Fatih Terim “666 pas yapmışız, 597’si demek ki %80-90 isabet oranı var. İsabet oranı yüksek olduğu zaman oyunumuz da doğru oyun olmaya çabuk adapte oluyor. Yediğimiz gollerin çoğu hücumda kaptırılan toplardan olduğu için bugün ona izin vermeyerek rakip hücumlara engel olduk. Sahip olduğumuz bu pas yüzdesi bizim oyunumuzun anahtarı. 11 kilometre koşmuş, son dönemlerde böyle bir rakamı yok, memnunum. Donk stoper ve orta saha olarak kullandığım bir oyuncu. Herkese ihtiyacımız var. Beklerimizde sıkıntılarımız var, ağrılar, sakatlıklar.” şeklinde konuştu.

“BELHANDA GİTMEK İSTEDİ, BIRAKMADIK”

Younes Belhanda’la ile ilgili konuşan Terim “Belhanda esasında iyi bir oyuncu. Bazı oyuncuların sahada performansını yükseltebilmesi için mutlu olması, oynadığından zevk alması, antrenmana mutlu gelmesi gerekir. Biz Belhanda ile bunu yakaladık. O ne kadar isterse istesin, biz onu vermemekte ısrar ettik, doğru bir karar aldığımızı düşünüyorum. Birkaç rolde de oynatabiliyoruz. Geçen seneden beri onu orta saha gibi kullanıyorum ama başka görevleri de var. Belhanda mutlu olduğu zaman performansı da yükselir. Biz onu seviyoruz, o da bizi seviyor. Eski hali aklımızda kalmadı, ben de çok memnunum.” açıklamasını yaptı.

“BENFICA MAÇINDA OLMAMASI İYİ DEĞİL”

Fatih Terim ayrıca “Benfica maçında Fernando’nun cezalı olması iyi değil. Emre Taşdemir, 1,5 senedir oynamayan bir oyuncu. Kramp girdi, oyunundan çok memnunum. Emre Akbaba asıl bizim sıkıntılarımızdan bir tanesi. Bugün Belhanda’nın yerine belki onu alabilirdim ama Diagne’yi çıkarırken, Mitroglou’nu koyarken öyle olduğu için, kırmızı kart görmesin diye öyle bir şey oldu. Onun da katılmasıyla daha güçlü olacağız.” dedi.

ALİ KOÇ SORUSUNA CEVAP VERMEDİ

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Fatih Terim’in Trabzonspor maçının ardından yaptığı ‘Hakemler de insan hata yapabilir’ açıklamasına “İmzamızın sonuna kadar arkasındayız. Fatih Terim’e katılmıyorum. Kurnazlık yapılıyor” sözleriyle cevap vermesi, sarı-kırmızılı teknik adama soruldu. Fatih Terim, Ali Koç’un “kurnaz” sözleriyle ilgili soruya cevap vermedi ve “Var mı başka sorunuz arkadaşlar?” dedi.

]]>
https://turkey-haber.com/fatih-terim-galatasaray-icin-aciklama-yapti/feed/ 0
Çalbıyık’lar tarafından Akkord firmasının içi boşaltıldığı gibi Oyak Çimento’nun da mı içi boşaltılacak? https://turkey-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/ https://turkey-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/#respond Tue, 19 Feb 2019 19:58:32 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1432 Proje danışmanlığı, mühendislik hizmetleri, endüstriyel tesis kurumu gibi çok sayıda hizmet sunan Çalbıyık Grup, işletmesini devraldığı devlet kuruluşlarının içlerini boşaltması ile gündeme geldi.

Oyak Çimento’nun işletmesini devralan Çalbıyık Grup ’un geçmişte Akkord firmasındaki uygulamaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporlara göre Suat Çalbıyık, başta krediler olmak üzere araçlar üzerinden ve ihaleyi düzenleyen kamu kurumlarının yetkilileri ile birlikte fotoğraf çektirip ihaleye katılan diğer firmalardan para sızdırma yöntemi olan “çantacılık” yöntemi ile çok sayıda suiistimal yaptığı öne sürüldü.

Çalbıyıklar Grup’un sahipleri Nurgün Çalbıyık ve eşi Suat Çalbıyık Akkord’a sahip oldukları dönemde kişisel sağlık giderlerini, lüks tatil masraflarını, pahalı hediyeleri işletmesini devraldıkları Akkord’a yükledikleri, ayrıca karşılığı olmayan yüklü miktarda bağışlar, helikopter kiralama, kendilerine ait kredi ve kredi kartları gibi birden fazla suiistimale imza attıkları, böylece Akkord’un içini boşaltarak şahsi mal varlıklarını kısa süre içinde devasa boyutlara getirdiği iddia edildi.

Akkord ile ilgili göstermelik dev harcamalar yaptığı öne sürülen ikilinin, bu zaman içinde şirketin vergi borçlarını ödemediği, çalışanların SGK primlerini yatırmadığı da ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. Nurgün Çalbıyık ’ın Akkord yetkilisi olduğu dönemde usulsüzlerin yapıldığı öne sürülürken, Çalbıyık’ın kendi danışman firmalarına Akkord’tan yüksek meblağlarda ödeme yapıldığı iddiaları da yer alıyor. İddialara göre Akkord’un içi boşaltılırken Çalbıyıkların mal varlığı kısa bir süre içinde artıyor.

Öne sürülen iddialarda alım satımı yapılan araçların olması gerekenden çok daha yüksek bedelle satın alındığı, bu sayede Akkord’un 952 bin 568 TL sarara uğratıldığı, usulsüz danışmanlık hizmeti nedeniyle de şirketin 18 milyon 808 bin 845 TL, usulsüz kredi çekilmesi sonucunda da uğranan zararın 6 milyon 100 bin TL olduğu da var.

Suat Çalbıyık ve Nurgün Çalbıyık ,Oyak Çimento’nun başına getirildiği, Akkord’da yaşanan tüm olumsuzlukların Oyak Çimento’da da yaşanacağı, şirketin içinin boşaltılarak Çalbıyık çiftinin servetine servet katacağı da ileri sürülen iddialar arasında.

Çalbıyık çiftinin Oyak Çimento’nun içini boşaltacağı yönünde iddialar ortaya atılırken, bu iddiaların araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, Akkord’da yaşanan tüm usulsüzlüklerin incelenmesi, bu konuda ihmali olanların cezalandırılması konusunda ilgili kurumları göreve çağırdı.

]]>
https://turkey-haber.com/suat-calbiyik-nurgun-calbiyik-calbiyik-grup/feed/ 0
Antalya turizminde 2019 yılında son zamanların en büyük rekoru bekleniyor https://turkey-haber.com/antalya-turizminde-2019-yilinda-son-zamanlarin-en-buyuk-rekoru-bekleniyor/ https://turkey-haber.com/antalya-turizminde-2019-yilinda-son-zamanlarin-en-buyuk-rekoru-bekleniyor/#respond Tue, 12 Feb 2019 20:39:08 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1422 Antalya turizmde 20-25 bandına vurulacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de turizminde azalma görülüyordu.  Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarından olan turizmin, bu sene rekor kıracağı düşünülüyor.

Vali Karaloğlu, “2019 Turizm Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, bu tür oturumlarda sektörün sorunlarını dinleyerek, çözüm aramaya çalıştıklarını söyledi.

Vali Karaloğlu, 2018 yılını turizmde rekorlarla kapattıklarını ve 2016 yılındaki büyük kırılmadan sonra üst üste iki yıl önemli gelişmeler sağladıklarını ifade ederek, “2018 yılını bütün zamanların en iyi sezonu olarak kapadık. 2019’a da büyük umutlarla ve heyecanlarla giriyoruz. 2019’un, 2018’in üzerine yeni rekorların yaşanacağı bir yıl olmasını bekliyor ve hedefliyoruz.” diye konuştu.

Geçen yıl Antalya’da turizmin yüzde 30 büyüdüğüne işaret eden Karaloğlu şöyle devam etti:

“Antalya turizminin inşallah bu yıl yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini varsayıyoruz. Turizm sektörü temsilcileriyle yaptığımız istişarelerden çıkardığımız sonuçlar bunlar. Bunu sağlarsak, 16 milyonun üzerinde bir yabancı turisti hep beraber ağırlamış olacağız. Gelen insanların mutlu bir şekilde bu şehirden ayrılmalarını sağlayabilmemiz için iş birliğine ihtiyacımız var. Bu kenti yöneten ve burada yaşayan herkesin buna sahip çıkması lazım.”

Bu yıl turizm sezonuna 2018’den daha iyi hazırlanılması gerektiğini belirten Karaloğlu, Antalya’da yaşayan ve görevi ne olursa olsun herkesin bu kentin bir turizm kenti olduğunu ve yaptığı her işin turizme etki yaptığını bilerek, sezon öncesi kendisini hazırlaması gerektiğini kaydetti.

Karaloğlu, kentte yaşayan herkesin turizmin bir parçası, aktörü haline getirilememesi durumunda başarılı olunamayacağını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu: “Geçen yıl birçok şey konuştuk. Yaptıklarımız var, yapamadıklarımız var. Ama işin sokağa indirilmesi noktasında, geçen yıl konuştuklarımızı yapabildiğimizi söylememiz zor. Sektörün içinde olanlar bu heyecanı duyuyor, ama Antalya sokağına tam olarak indiremiyoruz. Bunun çeşitli sebepleri var. Turisti sokağa, çarşıya, insanları tarih, kültür ve doğayla temasa geçiremiyoruz. Bu konuda sorunlarımız var. Bunu mutlaka Antalya olarak aşmamız lazım. Ne kadar iyi otellerimiz, ne kadar temiz plajlarımız olursa olsun, eğer turisti otelin dışında yeni maceralarla, yeni heyecanlarla, yeni ürünlerle tanıştıramazsak, insanımızla ve kültürümüzle temas ettiremezsek, bir müddet sonra yaptığımız iş sıradanlaşır. Biraz ezberimizi bozmamız gerektiği bir dönemdeyiz. Önemli bir sezon öncesindeyiz. 2019’dan hem Antalya’nın hem de Türkiye’nin beklentisi büyük.”

‘HEDEF 70 MİLYON TURİST VE 70 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

‘ Türkiye’nin 2023 turizm hedefinin kısa bir süre önce 50 milyon turist 50 milyar dolar gelirden, 70 milyon turist 70 milyar dolar gelire yükseltildiğini hatırlatan Karaloğlu, bu revizyonun turizm sektörüne olan inançtan kaynaklandığını söyledi.

Vali Karaloğlu, yeni turizm hedeflerine en büyük katkıyı koyacak ilin Antalya olduğunu vurgulayarak, geçen yıl Antalya’da “Perge Yılı” ilan ettiklerini, bu yılın ise “Aspendos Yılı” olarak belirlendiğini ve tüm kurumsal hazırlıkların buna göre tamamlandığını anlattı. Aspendos’un gündemde yer alması, Türkiye’nin ve Antalya’nın çok önemli bir değeri olduğunun hatırlatılması amaçlı faaliyetler yapacaklarını aktaran Karaloğlu, 2019’un sonunda Aspendos’la ilgili hedefleri gerçekleştirmeyi istediklerini kaydetti.

Karaloğlu, Antalya’daki bisikletle ilgili spor organizasyonlarının her yıl arttığına değinerek, “Antalya’yı 4-5 yıl sonra dünyada bisiklet sporu denildiğinde, ilk akla gelen şehirlerden birisi yapabiliriz. Geçen sene bunu yaptık. Bu senede bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sponsorlarımızın önemli destekleri var. Bu senede bisiklette başarılı organizasyonları yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Spor organizasyonlarında kamu kurum ve kuruluşlarının “Bu falanca firmanın sponsorluğunda yapılıyor, onların işidir.” anlayışını bırakmaları gerektiğine de vurgulayan Karaloğlu, bunların kentin ortak işi oluğunu kaydetti.

‘ANTALYA HAVALİMANI 14. SIRAYA YÜKSELDİ’

Toplantıda bir sunum yapan Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol ise uluslararası krizlere rağmen son 20 yıl içerisinde Antalya Havalimanı’ndaki toplam yolcu sayısının yıllık ortalama yüzde 10,4 büyüme gösterdiğini söyledi.

]]>
https://turkey-haber.com/antalya-turizminde-2019-yilinda-son-zamanlarin-en-buyuk-rekoru-bekleniyor/feed/ 0
Yılmaz Vural uyuşturucu içen gençler hakkında açıklama yaptı https://turkey-haber.com/yilmaz-vural-uyusturucu-icen-gencler-hakkinda-aciklama-yapti/ https://turkey-haber.com/yilmaz-vural-uyusturucu-icen-gencler-hakkinda-aciklama-yapti/#respond Mon, 11 Feb 2019 20:50:32 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1427 Yılmaz Vural verdiği röportajda; uyuşturucu kullanımı çok ufak yaşlara düştü, gençler spora yönelmeli ve uyuşturucuyu futbolla yenmeli, devletimiz hastane yapmaktan yoruldu dedi.

Tecrübeli teknik adam Yılmaz Vural, stadyumlarda çok ciddi sorunlar olduğunu belirterek 6222 sayılı şiddet yasası ve Passolig’in devreye girmesi gerektiğini söyledi. Vural ayrıca, “Gençliğimizi sporla kurtarabiliriz. Çocuklarımız zarar görüyor. Uyuşturucu kullanımı ilkokullara kadar düştü. Devlet hastane yapmaktan yoruldu.” dedi.

Türk futbolunun önemli figürlerinden biri olan Yılmaz Vural, Haber7.com’un sorularını yanıtladı ve ülke futboluyla ilgili çok önemli noktalara parmak bastı.

A Milli Takım’da Mircea Lucescu ile yolların ayrılmasının ardından ülke futbolunda birinci gündem maddesi olan “Yeni teknik adam kim olmalı?” sorusuna yanıt veren Yılmaz Vural, “Milli Takım’da Türk teknik adamla yarışmalıyız. Kendi ülke futbolumuzu yabancıya emanet etmek doğru değil. Şenol Güneş’in ismi geçiyor, o da olabilir fakat önemli olan futbolumuzun başında bir Türk kardeşimin olması.” dedi.

“Şenol Güneş sadece Milli Takımı çalıştırmalı”

Teknik direktörlerin Milli Takım ve kulüp takımlarını birlikte çalıştırması fikrine karşı çıkan Yılmaz Vural, “Şenol Güneş’in ülkemizin önemli takımlarından biri olan Beşiktaş’ı çalıştırırken aynı zamanda Milli Takımı çalıştırması doğru bir şey değil. Futbol eskiye göre çok farklı. Günümüzde bu biçimde çalışma şekli kalmadı. Milli Takım’a ciddi mesai ayırmak gerekiyor. Şenol Güneş Milli Takımın yeni hocası olursa sadece Milli Takım’ı çalıştırmamalı aynı zamanda Fatih Terim gibi Türk futbolu için proje geliştirmeli. Yani Milli Takım çok ciddi bir yer, iki takımı birden idare etmek imkansız.” diye konuştu.

“Yabancıdan kaçmak çözüm değil.”

Yabancı sınırı hakkında da konuşan tecrübeli teknik adam, “Türkiye, ülke futbolunu yeniden organize etmekten bıktı. Yeni lafını başını koymakla bir şey çözemezsiniz. Alt yapılarda her gün yeni bir lig kurulup kapanıyor. Organizasyonumuz çok kötü durumda. Bunu planlamak bu kadar zor değil. Ülkemizde genç nüfus çok fazla. Bu potansiyeli kullanmalıyız. Sürekli başka ülkeleri model almak zorunda değiliz. Avrupa’nın en genç toplumuyuz. Yabancıyı engellemek çözüm değil. Onlardan daha iyi olmak için çalışmalıyız.” dedi.

Yılmaz Vural sözlerine şöyle devam etti: “Her medeni ülkede olduğu gibi, bizim ülkemizde de spor değer kazanmak zorunda. Proje dediğimiz şeyler bugün yapılıp yarın sonuç getirecek şeyler değil. Bu Türkiye’nin mantığında var. Acele edip hemen sonuç alalım. Yok öyle bir şey. Sabır gerekiyor. Hemen ‘Türkiye şartları’ diye bir yorum yapıp doğrudan kaçmamalıyız. Maalesef ülkemiz bilimi kendisine uydurmaya çalışıp, komik duruma düşüyor. Para kaybediyoruz, zaman kaybediyoruz, gençliğimizi kaybediyoruz ve hatta ülkenin prestijini kaybediyoruz farkında değiliz.”

Kulüplerin mali durumuna değinen Yılmaz Vural, “Ülke futbolu ekonomik olarak çok kötü durumda. Kulüpler devletin kapısında borçların silinmesini bekliyor. Borçlar bugün silinse ne olacak? Sistemi değiştirmedikten sonra yarın aynı durumla yine karşı karşıya kalacağız. Koyarsın bir kural kulüplerde buna uymak zorunda kalır. Kalıcı bir çözüm getirilmeli.” dedi.

Stadyumlarda suç işleyen kişilere caydırıcı ceza verilmediğini belirten Yılmaz Vural, “Futbol taraftarına yönelik 6222 sayılı şiddet yasası konuldu. Daha bir kişinin ceza aldığını görmedim. Kimsenin canını yakmazsan bu yasayı koymanın bir anlamı olmaz. Passolig uygulaması var ama hala tribünde kim ne yapıyorsa yanına kalıyor. Tribün kapanıyor ve suçu günahı olmayan insanlar maça gidemiyor.” diye konuştu.

“Devlet hastane yapmaktan yoruldu”

Gençliğimizi sporla kurtarabiliriz diyen Yılmaz Vural, “Çocuklarımız zarar görüyor. Uyuşturucu kullanımı ilkokullara kadar düştü. Devlet hastane yapmaktan yoruldu. Artık küçük hastaneler yetmiyor şehir hastaneleri yapıyoruz. Bunları önleyici tedbirler almalıyız. Çocukluğum çok kötü bir ortamda geçse de spor beni kötü alışkanlıklardan uzak tuttu. Özellikle takım sporları yapan çocuklarda suç oranları azalır. Doğru bireyler yetiştirmek istiyorsanız spora önem vermek zorundasınız.” dedi.

]]>
https://turkey-haber.com/yilmaz-vural-uyusturucu-icen-gencler-hakkinda-aciklama-yapti/feed/ 0
Bu haber “Kredi Borcu” olanları ilgilendiriyor https://turkey-haber.com/bu-haber-kredi-borcu-olanlari-ilgilendiriyor/ https://turkey-haber.com/bu-haber-kredi-borcu-olanlari-ilgilendiriyor/#respond Mon, 11 Feb 2019 14:45:40 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1418 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Ziraat bankası aracılığı ile başlatılan düşük faiz ile yapılandırma işlemlerine diğer bankalardan da destek geldi. Kredi şirketlerine borcu olanlar, düşük faiz ile borçlarını yapılandıracaklar.

İlk olarak Başkan Erdoğan’ın açıkladığı ve Ziraat Bankası tarafından başlatılan ardından Vakıfbank ve Halkbank’ın da dahil olduğu kredi kartı borçlarını düşük faizli krediyle yapılandırma kampanyası sürerken, son dakika bilgilerine göre ödenmesinde sorun olan ihtiyaç kredileri de bugünden itibaren 60 aya kadar yapılandırılabilecek.

Geçtiğimiz hafta ihtiyaç kredileri ile ilgili son dakika gelişmesi ajanslara düşmüştü. Kredi işlemlerine ilişkin yönetmelik dün itibariyle yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, düzenlemenin yürürlük tarihinden önce “anapara veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere” yeniden yapılandırılabilecek.

Hükümet, kredi kartı borçlarının ardından şimdi de ihtiyaç kredisinde yapılandırmaya giderek vatandaşın yanında olduğunu ortaya koydu. Bu kampanyalar nisan ayı sonuna kadar devam edecek.

]]>
https://turkey-haber.com/bu-haber-kredi-borcu-olanlari-ilgilendiriyor/feed/ 0
Memurların soruları bu haberle yanıtlandı https://turkey-haber.com/memurlarin-sorulari-bu-haberle-yanitlandi/ https://turkey-haber.com/memurlarin-sorulari-bu-haberle-yanitlandi/#respond Tue, 22 Jan 2019 15:57:53 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1413 Sabah gazetesinin yazarı Faruk Erdem, memurların tüm merak ettiklerini bu haber altında yanıtladı.

Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem, Sabah Memurlar’a gelen soruları tek tek yanıtladı. SSK’dan emekliliğe, tazminattan işsizlik maaşına gibi merak edilen bir çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz. İşte bugün Sabah Memurlar’a gelen soruların cevapları…

Soru: SGK emeklisyim. 2000 sonrası emekliler için intibak yasası çıkacak mı? (Ayhan Yanık)

Cevap: İntibak milyonlarca emeklinin beklentisi. Nu konuda bazı girişimler oldu. 2000 öncesinde çıkartılmıştı ancak sonrası için henüz bir yasa çalışması yok. zor bir iş. Umarız olur.

Soru: 3000tl maaşım var sigorta asgari ücretten yatırıyorlar. Haftalık 45 saat üzerinde çalışıyorum ne yapmalıyım? (Numan Keskin)

Cevap: Gerçek maaşı bordrora gösterilmeyenlerin kayıpları büyük. çünkü tazminattan emekli maaşına, işsizlik maaşından iş göremezlik ödeneğine kadar birçok konuda haksızlık yaşarsınız. Devlette vergi ve prim kaybeder. hemen alo 170 ve Cimer’e bilgi verin. Ayrılmak isterseniz de haklı fesih ile tazminat alma hakkınız bulunuyor.

Soru: 01.01.1970 doğumluyum.1988 ve 89’da 9ay vekil öğretmenlik yaptım. 1990 Mart sigorta girişim var. toplam 604 gün.1995den bu yana emekli sandığı mensubuyum. Ne zaman emekli olabilirim? (Gül Nur)

Cevap: Vekil öğretmenlik sırasında 4a sigortanız yatırılmıştır. Ancak son sigortalarınız emekli sandığından olduğu için emeklilik hesabınız da buradan yapılacak. 1995 yılındaki memuriyete girişinize göre de 20 yıl 52 yaş şartlarınız var. Yılınız tamamlanmış yaşınız da dolunca emekli olursunuz. 4a sigortalarınızı hizmet birleştirmesiyle primlerinize ekletebilirsiniz.

]]>
https://turkey-haber.com/memurlarin-sorulari-bu-haberle-yanitlandi/feed/ 0
Türkiye’yi sarsan cinayet hakkında gelişmeler geliyor https://turkey-haber.com/turkiyeyi-sarsan-cinayet-hakkinda-gelismeler-geliyor/ https://turkey-haber.com/turkiyeyi-sarsan-cinayet-hakkinda-gelismeler-geliyor/#respond Mon, 21 Jan 2019 19:45:19 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1409 İstinaf mahkemesi, oğlu Yiğitcan’ın katili olan babanın, cezasında indirim yapıldığını açıkladı. Bu haber tüm Türkiye’yi sarstı ve bakın haberin devamı nasıl.

İstinaf Mahkemesi, 10 yaşındaki oğlu Yiğitcan Türkoğlu’nu defalarca bıçaklayarak öldüren Nezir Türkoğlu’nun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı. Daire, 4 ayrı suçtan toplamda 35 yıl 9 ay hapse çarptırılan sanığın cezasını 10 yıl 9 aya düşürdü.

Fatih’te 5 Kasım 2017 tarihinde 10 yaşındaki oğlu Yiğitcan Türkoğlu’nu 16 kez bıçaklayarak öldüren Nezir Türkoğlu, yerel mahkeme tarafından ‘’kasten yakın akrabayı öldürme’, ‘öldürmeye teşebbüs’, ‘kasten yaralama’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 35 yıl 9 ay hapse çarptırılmıştı.

Dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Ceza Dairesi davanın duruşmalı görülmesine hükmetti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Nezir Türkoğlu Silivri Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile bağlandı. Yiğitcan Türkoğlu’nun annesi Neriman Türkoğlu’nun avukatı ile sanık avukatı da salonda hazır bulundu. Duruşmada söz alan sanık önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyleyerek, ‘Başka bir diyeceğim yoktur” dedi.

“EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILSIN”

Bunun üzerine söz alan katılan avukatı Esin Yeşilırmak, “Müvekkilim ağır psikolojik travma altında olduğu için duruşmaya katılamadı. Şikayetimiz devam etmektedir. Biz yerel mahkemenin kararının usul ve yasaya uygun olduğunu düşünüyoruz. İstinaf taleplerinin reddini istiyoruz” diye konuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da söz alarak, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

“BİR ŞEY DİYEMEM Kİ”

Son sözü sorulan sanık Nezir Türkoğlu, “Bir şey diyemem ki efendim. Ne diyeyim ki bu durumda?” dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ ONANDI

Davayı karara bağlayan ceza dairesi, yerel mahkeme tarafından sanık Nezir Türkoğlu hakkında “kasten öldürme” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

HAPİS CEZASINA 25 YIL İNDİRİM

Daire, 35 yıl 9 ay hapis cezasında ise yeni bir karar verdi. Sanığa “kasten yaralama” suçundan yerel mahkeme tarafından verilen 9 aylık hapis cezasını onayan daire, oğluna karşı “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçunda verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasını ise 10 yıla çıkardı.

Sanık Nezir Türkoğlu hakkında yerel mahkeme tarafından “oğlunu zehirleme suretiyle öldürmeye teşebbüs” ve “eşinin hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından verilen toplamda 27 yıl 6 ay hapis cezasını kaldırarak, bu suçlardan beraatine karar verdi.

]]>
https://turkey-haber.com/turkiyeyi-sarsan-cinayet-hakkinda-gelismeler-geliyor/feed/ 0
Bolu’da İçme Suyundan Gaz Çıktı https://turkey-haber.com/boluda-icme-suyundan-gaz-cikti/ https://turkey-haber.com/boluda-icme-suyundan-gaz-cikti/#respond Sun, 30 Dec 2018 19:48:08 +0000 https://turkey-haber.com/?p=1404 Bolu’nun Yeniçağa ilçesinde yapılan sondaj çalışmalarında, çıkan kuyunun içerisindeki sudan gaz çıktı. Olaya şahit olanlar, çakmağı yaktığımızda, kuyu kısa süreliğine alev aldı açıklaması yaptı.

Bolu’da bulundu! Bakanlığa haber verdiler

Bolu’nun Yeniçağa ilçesinde belediyenin su temin etmek için yaptığı sondaj çalışmasında açılan kuyuda, gaz bulundu.

Yeniçağa Belediyesi tarafından ilçenin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıya Yeniçağa Gölü kenarında bulunan bir alanda sondaj çalışması yapıldı.

Suyu bulan ekipler, kuyunun çevresine beton attıktan sonra yüzeyde kabarcıklar oluştuğunu fark etti.

Bunun üzerine belediye yetkilileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile irtibata geçti.

Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar, gazetecilere yaptığı açıklamada ilçede, içme ve kullanma suyunun kuyulardan temin edildiğini belirtti. Çağlar, bazılarında göçme olduğu için yeni kuyu açma ihtiyacı duyulduğunu anlattı.

Kuyuyu açtıktan sonra su yüzeyinde kabarcıklar gördüklerini anlatan Çağlar, şöyle devam etti:

“Kuyu açıldıktan sonra suyun yüzeyinde kabarcıklar oluşmaya başladı. Kabarcıkları görünce burada gaz olmasından şüphelendik. Çakmağı yaktığımızda kuyunun üzerinde alev oluştu ve yanmaya başladı. Biz de bu çıkan şeyin sıcak su mu, doğal gaz mı ya da metan gazı mı olduğunu merak ettik. Aklımızda soru işaretleri kalmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile irtibata geçtik.”

Çağlar, bakanlık ile yaptıkları görüşmeler neticesinde Maden Tetkik Arama (MTA) yetkililerin bölgeye gönderileceği bilgisini aldıklarını vurgulayarak, bunun ölçümlerinin yapılacağını, ölçümlerden sonra burada ne olduğunu öğreneceklerini sözlerine ekledi.

]]>
https://turkey-haber.com/boluda-icme-suyundan-gaz-cikti/feed/ 0