askeri tatbikatDünya 

Abd ve Güney Kore Açıkladı: Olimpiyatlar Bitene Kadar Askeri Tatbikat Yapılmayacak

Donald Trump ve Moon Jae-in telefonda görüştüler ve kış olimpiyatları bitene kadar askeri tatbikat yapmama kararı aldılar.

 

Pentagon: Güney Kore’deki tatbikatlar Kış Olimpiyatları’ndan ötürü durdurulmayacak
Beyaz Saray, Trump-Moon görüşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, iki liderin Güney Kore’de düzenlenecek kış olimpiyatları boyunca olimpiyatların güvenliğine odaklanabilmek amacıyla ortak askeri tatbikatlara ara verme konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.
Ayrıca ‘Kuzey Kore tehdidine’ karşı iki ülkenin ortak bir dayanışma sürdürmesine vurgu yapılan açıklamada, ABD’nin söz konusu olimpiyatlara üst düzey bir delegasyonla katılacağı bilgisini verdiği de kaydedildi.

Öte yandan Pentagon’dan yapılan açıklamada da “Başkan’ın bu konuda almış olduğu kararı destekliyoruz” ifadesine yer verildi

 

KİM JONG UN, OLİMPİYATLARA HEYET GÖNDEREBİLİR

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, Güney Kore’de düzenlenecek 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatlarına heyet gönderilebileceğini belirterek, bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını bildirmişti. Güney Kore de gelecek ay düzenlenecek Kış Olimpiyatları öncesinde Kuzey Kore’ye üst düzey görüşme teklifinde bulunmuştu.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki bu diplomatik yakınlaşma neticesinde iki ülke arasında 2016’dan beri kapalı olan iletişim hattı yeniden açılmıştı.

abd-güney kore- askeri tatbikat

 

Benzer Haberler

Yorum Yap