donald-trumpManşetler Son Dakika 

İran Hakkında Birçok Ülkeden Son Dakika Açıklamaları Geliyor

ABD’nin yaptığı açıklamada nükleer anlaşmadan çekilmesini duyurmasının ardından, birçok ülkeden son dakika açıklamaları geliyor.

İran parlamentosu, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından hükümet tarafından orantılı ve mütekabil harekete geçilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Parlamento, resmi tepki için hazırlanan önergeyi oylayacak.

PUTİN ENDİŞELİ

Kremlin’den Trump’ın İran kararına ilişkin açıklama geldi. RIA haber ajansının Kremlin sözcüsüne dayandırdığı açıklamada, “Putin, ABD’nin kararından derin endişe duyuyor” denildi…

“İRAN NÜKLEERLE İLGİLİ TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRİYOR”

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya  Amano, İran’ın, dünyanın en kapsamlı nükleer doğrulama programına tabi olduğunu  vurgulayarak “Bugün itibarıyla UAEA, nükleer kaynaklı taahhütlerin İran  tarafından uygulandığını teyit eder.”  ifadesini kullandı.

UAEA tarafından yapılan yazılı açıklamada, Amano’nun İran’ın nükleer  programına ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.
Amano, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) talebi ve 2015  yılında UAEA Yönetim Kurulunun kararı üzerine, ajansın, İran’ın Ortak Kapsamlı  Eylem Planı (JCPOA) çerçevesinde nükleer ile ilgili taahhütlerini yerine  getirdiğini doğrulamaya ve denetlemeye devam ettiği bilgisini paylaştı.
abd
HAMANEY: APTAL VE SIĞ
İran’ın dini lideri Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla ilgili, “Trump, anlaşmadan çekilerek hata yaptı” açıklamasında bulundu. Hamaney aynı zamanda Trump’ın açıklamaları hakkında, ‘Aptal ve sığ’ yorumu yaparken, “Trump konuşmasında 10 yalandan fazlasını yaptı” dedi.
IRAK’TAN AÇIKLAMA
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın İran’ın nükleer programından çekilme kararını ‘esefle’ karşıladığını belirtti.
Masum, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Anlaşma, bölge  ülkeleri ve dünyanın ilerlemesi için barışı ve riskli gerginlikleri bertaraf  ederek, insani diyalog ve uzlaşı için büyük bir adımdı. ABD’nin tek taraflı  çekilişi, bölgemiz ve dünyada istikrar ve güvenliğin sağlanmasına hizmet etmez.”  ifadelerini kullandı.
ABD BAYRAĞI YAKTILAR

Bu arada, İran Meclisi’nde bir grup milletvekili, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasına tepki olarak Meclis kürsüsünde ABD bayrağı yaktı.

ABD bayrağının yanı sıra Ortak Eylem Planı olarak adlandırılan nükleer anlaşmayı da sembolik olarak yakan milletvekilleri sık sık, “Ölüm olsun Amerika’ya” sloganı attı.
RUSYA BAĞLI KALACAK
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın İran nükleer anlaşmasına bağlı kalacağını bildirdi. Lavrov, İran konusunu Almanya Dışişleri Bakanı ile Moskova’da değerlendirceklerini söyledi.
AB: İRAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRDİĞİ SÜRECE VARIZ
Avrupa Birliği anlaşmaya tamamen bağlı kalacağını ve İran yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece yaptırım uygulanmayacağını açıkladı.
Avrupa Birliği, ABD’nin çekilme kararına rağmen İran’ın nükleer anlaşmasına başlı kalacak ve Tahran’ın 2015 anlaşması uyarınca kaldırılan herhangi bir AB yaptırımına maruz kalmamasını sağlayacak.
28 AB hükümeti ortak bir açıklamada, “İran nükleer ile ilgili taahhütlerini yerine getirmeye devam ettiği sürece … AB, nükleer anlaşmanın tam ve etkili şekilde uygulanmasına devam edecektir.”
Açıklamada ayrıca, “Nükleer bağlantılı yaptırımların kaldırılması anlaşmanın önemli bir parçasıdır … AB, bunun devam edilebilmesinin sağlanmasına olan taahhüdünü vurgulamaktadır” dendi.
Elysee Sarayı kaynakları; “Fransa ve Avrupa ortakları, çıkarlarını korumak için birlikte her şeyi yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Yorum Yap